Energie letos výrazně zdražují. Pro chytré domácnosti to však nemusí znamenat finanční pohromu.

Praha 6. října 2021 – Svět aktuálně zažívá největší zdražování energií od otevření trhu s energiemi. Rostou ceny za elektřinu i plyn. Česko není výjimkou. Pro domácnosti to znamená jediné: jedna kWh se oproti předchozí topné sezóně několikanásobně zvýší. Existují však způsoby, jak se zahřát stejně, aniž by výroba tepla provětrala peněženky.

Řešení se jmenuje modernizace zdroje tepla. V kombinaci s důvěryhodným dodavatelem energií, který účtuje férové ceny reflektující vývoj cen na energetické burze PXE, je přitom možné oproti předchozím topným sezónám i ušetřit. „Celá řada domácností a bytových domů stále používá dnes již nevyhovující kotle. Zároveň mnoho z nich neřeší cenu plynu ani elektřiny. Tato kombinace potom znamená, že náklady za výrobu tepla jim rok od roku neúnosně rostou. Přitom stačí udělat tak málo,“ vysvětluje Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, která jako alternativní dodavatel energií působí na českém trhu již devátým rokem.

Kotlíkové dotace čekají
Výměna kotle s sebou vždy nese nutné investice. Ty se však rychle vrátí, a navíc není nutné je mít všechny na vlastních bedrech. Program na výměnu nevyhovujících zdrojů tepla, tzv. kotlíkové dotace, vstoupil do nové fáze. Od 1. září 2022 bude podle zákona o ochraně ovzduší z roku 2012 povoleno používat pouze kotle třetí a vyšší emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Provoz zastaralých kotlů bude zakázán a bude nutné je vyměnit za nové ekologické zdroje vytápění. Vlastníci nemovitostí mohou na jejich pořízení využít dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Ministerstvo životního prostředí připravilo podporu z fondů EU. Ta je poskytována na instalace realizované od 1. 1. 2021 a činí 50 % ze způsobilých výdajů. Zároveň platí limity – na domácnost 100 tisíc Kč, u bytových domů 35 tisíc Kč na bytovou jednotku. „Veřejnost má poslední šanci získat prostředky na nový, ekologický zdroj tepla, než začne platit zákaz provozu starých kotlů. Přitom nemusí platit ze svého celou modernizaci, stačí uhradit polovinu ceny, což například u plynového kondenzačního kotle může domácnost vyjít na 15 tisíc. Bez dotací je částka dvojnásobná,“ vypočítává Michal Kulig.

Modernizace kotelny ušetří finance
Změna pro bytové domy je sice náročnější, ale i zde se vyplatí. Snad každý majitel bytu v bytových domech a také členové výboru SVJ totiž vědí, že nejdražší položkou, kterou měsíčně platí, je vytápění nemovitosti a teplá voda. „Bezproblémová a plně funkční kotelna s ekonomickým provozem je sen každého z nás, který ale není nesplnitelný. Pokud je vaše plynová domovní kotelna stará více než 15 let, máte ještě atmosférické plynové kotle, které jsou neúsporné a málo účinné. Důvodem nehospodárnosti starých kotlů je nízká účinnost spalování, kotle navíc dosahují sotva 70% výhřevnosti. Řada z nich zároveň nedokáže fungovat na nižší než poloviční výkon, takže na jaře a na podzim při výrazném snížení tepelných ztrát vlastně vůbec neušetříte,“ deklaruje Michal Kulig.

Kdy začít přemýšlet o modernizaci
Moderní technologie umějí z kondenzačního kotle efektivně využít až 98 % použité energie. Šetří tak životní prostředí i finance, na rozdíl od starých kotlů, které vyrábějí teplo neustále. Moderní kotle bývají navíc vybaveny on-line dohledovým systémem, díky kterému lze na dálku provádět servisní úkony a detekovat závadu ještě dříve, než k ní dojde. „Pokud stále váháte o vlastní výrobě tepla a ohřevu vody, podívejte se na cenu, jakou za vyrobené teplo platíte. Pokud v bytovém domě náklady na teplo k ohřevu vody a vytápění převyšují 650 Kč za GJ včetně DPH (plyn + servis a ostatní přímé náklady), je nejvyšší čas přemýšlet o změně,“ konkretizuje Michal Kulig. Další alarmující položkou by měl být počet nutných servisních oprav, které dlouhodobě obtěžují obyvatele domu.

Úspora financí
Výměnou atmosférických kotlů za kondenzační kotle klesnou náklady na teplo běžně o 20–30 %. Další finance lze ušetřit změnou dodavatele plynu. „Je vhodné jednou za čas zrevidovat smlouvy s dodavateli energií, zejména nabízené ceny. Mnohdy neúnosně rostou, i když se nezdražuje, a proto lze přechodem k jinému dodavateli vydělat. Férová cena za plyn je naše specialita. A změna stávajícího dodavatele je snadná,“ komentuje Michal Kulig. Služba Yello Joule nabízí jednu cenu nezávislou na pásmu spotřeby. Ta aktuálně činí 1,041 Kč za kWh (včetně DPH). Nejde přitom o žádné laciné sliby, které se pak na faktuře rozplynou. „Připadá vám naše cena plynu jednoduše levná? Ona opravdu je. V celém Česku totiž používáme stejnou nízkou sazbu za odebranou jednotku. Podle místa odběru se mění jen poplatek za plynovodní síť,“ zdůrazňuje Michal Kulig.

Na Yello se lze obrátit i v případě, kdy společenství vlastníků nebo družstvo plánuje rekonstrukci zdroje tepla. Na změnu není potřeba stavební povolení, a proces modernizace kotelny je tak snadnější. „V rámci realizace vám zajistíme vypracování projektu, demontáž původního zařízení, výběr optimálních nových kotlů a kompletní dodávku. Také vám rádi pomůžeme s žádostí o dotaci na zateplení i výměnu zdroje tepla v rámci aktuálního dotačního programu, který je dostupný. A v neposlední řadě získáte naši férovou cenu za dodávku plynu,“ dodává závěrem Michal Kulig.

Pro další informace kontaktujte agenturu bokem: 
Pavel Gregor 
agentura bokem s.r.o.
pavel@bokem.cz
+420 775 196 669
www.bokem.cz 

O Yello
Společnost Yello (www.yello.cz) je alternativním dodavatelem energií v České republice. Založena byla v roce 2012 a od počátku na tuzemském trhu napomáhá desítkám tisíc klientů k férovým cenám. Jedná se o adaptaci úspěšného německého konceptu Yello Strom, který sází na jednoduchost a přímočarost. Po svém startu v roce 2012, kdy začala s prodejem silové elektřiny, hned v roce 2013 přidala také prodej zemního plynu. V roce 2019 spustila jedinečnou službu Férová baterie spočívající v uložení elektřiny přesahující rámec spotřeby k pozdějšímu využití.


TZ - Energie letos výrazně zdražují. Pro chytré domácnosti to však nemusí znamenat finanční pohromu (616 kB PDF)